Vilniuje naujai deklaravę gyvenamąją vietą gyventojai gali atsiimti kalio jodido tabletes

Sostinėje gautas 85,8 tūkst. kalio jodido tablečių papildymas naujai registruotiems gyventojams. Jas atsiimti galės nuo 2021 m. sausio 1 d. iki šių metų liepos 31 d. savo gyvenamąją vietą Vilniaus mieste deklaravę gyventojai. Tarp jų ir ukrainiečiai, nurodytu laikotarpiu deklaravę savo gyvenamąją vietą Vilniuje.

Elektroninius receptus, bendradarbiaudama su Registrų centru, centralizuotai išrašė VšĮ „Centro poliklinika“, todėl kreiptis į gydymo įstaigą jau nebereikia. Belieka nueiti į vieną iš sąraše esančių didžiųjų sostinės vaistinių, parodyti asmens tapatybės dokumentą ir nemokamai atsiimti kalio jodido tabletes.

Naujai savo gyvenamąją vietą Vilniuje deklaravę gyventojai kalio jodido tabletes vaistinėse gali atsiimti nuo spalio 18 d. Receptas galios 30 kalendorinių dienų, todėl gyventojų prašoma nedelsti.

Naujos siuntos kalio jodido tablečių galiojimo laikas – iki 2025 m. kovo 31 d. Kalio jodidą centralizuotai perka LR Sveikatos apsaugos ministerija ir paskirsto savivaldybėms.

Asmenims, kurie deklaravo gyvenamąją vietą Vilniaus mieste iki 2020 m. gruodžio 31 d.  ir neatsiėmė kalio jodido tablečių pagal anksčiau išrašytą receptą, šiuo metu receptai nebus atnaujinami. Jiems buvo sudarytos sąlygos net 9 mėn. atsiimti tabletes. Papildomi receptai buvo išrašyti šių metų kovo mėn.

„Raginame naujai gyvenamąją vietą deklaravusius gyventojus nedelsti ir atsiimti vaistinėse kalio jodidą. Atsakingai žiūrėkime į savo saugumą ir pasinaudokime proga kalio jodidą gauti nemokamai“ – kalbėjo Vilniaus miesto savivaldybės Civilinės saugos skyriaus vedėjas Modestas Rudys.

Primenama, kad kalio jodido tabletės apsaugo skydliaukę nuo žalingo radioaktyviojo jodo poveikio. Šias tabletes reikia vartoti tik po specialaus SAM pranešimo. Laiku suvartojus kalio jodido, skydliaukė užblokuojama (prisotinama) stabiliuoju jodu ir taip apsaugoma nuo įkvėpto radioaktyviojo jodo kaupimosi joje ir sukeliamos žalos.

Branduolinės avarijos atveju skydliaukės neapsaugo jokie kiti jodo preparatai – nei spiritiniai jodo tirpalai ar jodo purškalai, skirti burnos gleivinei gydyti, nei maisto papildai su jodu.

Vilniečiai kalio jodido tabletėmis aprūpinti prieš paleidžiant Astravo atominę elektrinę – prevencinės priemonės skirtos iki 100 km atstumu nuo jos gyvenantiems žmonėms.

Vilniaus rajone gyvenamąją vietą deklaravę gyventojai dėl kalio jodido tablečių atsiėmimo tvarkos turi kreiptis į Vilniaus rajono savivaldybę.

Daugiau informacijos: jodas.vilnius.lt